اسپری PT اسپلیت تی؛ مگنا فلاکس (MagnaFlux)


تاریخ ارسال : ۹۶/۱۱/۰۸


تست جوش مایع نافذ اسپلیت تی

چنان که در نوشتار پیشین تست جوش مایع نافذ یا PT اسپلیت تی قید شد، این روش تست یکی از راهکارها برای شناسایی درزها، ترک ها و شکاف های خطوط جوش محسوب می شود که بسیار نیز مرسوم است. اغلب کارفرمایان و پیمانکاران فعال در حوزه خطوط لوله معمولاً این روش را برای آزمون جوش اتصالات مود استفاده قرار می دهند. البته لازم به ذکر است برای اسپلیت تی این روش کفایت نمی کند و صرفاً شرط لازم برای تأیید صحت جوش محسوب می شود. خصوصاً در جوشکاری قطعات و اتصالات اسپلیت تی روی یکدیگر می بایست دقت و حساسیت بیشتری به خرج داد و از روش های مکمل نظیر تست اولتراسونیک یا تست رادیوگرافی نیز استفاده کرد.

اما در هر صورت در اتصالات اسپلیت تی، چه برای بازرسی جوش قطعات اسپلیت تی و چه برای تست خطوط جوش اسپلیت تی روی لوله از این روش استفاده می شود. بازرس جوش به صورت یکنواخت اسپری های تمیز کننده (Cleaner)، مایع نافذ (penetrate) و آشکار کننده (Developer) را روی سطح خطوط جوش می پاشد و در مرحله آخر از طریق اسپری آشکار کننده ایرادات و حفره ها، و شکاف ها و درزهای جوش را مشاهده می کند.

تست جوش اسپلیت تی با مگنا فلاکس

تست جوش اسپلیت تی با اسپری های مایع نافذ مگنا فلاکس (MagnaFlux)

از نکات مورد توجه در خصوص تست جوش PT استفاده از بهترین ابزارها و مواد جهت انجام بازرسی است. بدون شک مهم ترین آیتم در این خصوص در مورد تست PT اسپلیت تی، کیفیت اسپری هایی است که مورد استفاده قرار می گیرند. اسپری ها باید از برندهای معتبر و دارای استانداردهای لازم برای انجام صحیح تست PT باشند. در غیر این جوابی که خواهیم گرفت طبیعتاً گمراه کننده خواهد بود. بنابراین انتخاب اسپری های تست PT اسپلیت تی با برند مناسب از لوازم اصلی کار محسوب شده و در این خصوص باید کاملاً محتاطانه و با وسواس عمل کرد.

از میان برندهای تولید کننده اسپری های تست PT، شرکت آمریکایی مگنا فلاکس (MagnaFlux Company) می باشد که بسیار مطمئن و دقیق عمل کرده و برای تست جوش مایع نافذ اسپلیت تی ابزاری بسیار مناسب می باشد. این برند در اقصی نقاط دنیا دارا نمایندگی های توزیع بوده و نیز بر حسب تجربه و اطمینانی که از محصولات این شرکت به دست آمده است، شرکت پیشگام صنعت ابزار در بسیاری از اوقات از این ابزار برای تست جوش PT اسپلیت تی استفاده می کند و اسپری های مایع نافذ مگنا فلاکس را یکی از برندهای قابل اتکا در زمینه تست جوش PT می داند.

ابزارهای اصلی تولیدی این شرکت در تست PT را می توان به شرح زیر برشمرد:

  • نافذهای فلورسنت قابل شستشو در آب
  • نافذهای فلورسنت با فرمول آب
  • امولسیفایرها و حذف کننده ها
  • نافذهای فلورسنتی که پس از امولسیفایر مورد استفاده قرار می گیرند
  • نافذهای با کانترست رنگی یا قابل مشاهده
  • کیت های تست نفوذ
  • آشکار کننده ها

هر کدام از این لوازم دارای انواع و مدل هایی می باشند که بر حسب نیاز پروژه و متناسب با مشخصات فنی مد نظرمان انتخاب و استفاده می کنیم. شرکت مگنا فلاکس تجهیزات، قطعات یدکی و سرویس های بازرسی جوش تست PT را نیز بر عهده دارد و از این رو در مقایسه با بسیاری از دیگر تولید کنندگان این محصول دارای خدمات بالاتری می باشد. با توجه به کیفیت بالای محصولات مگنا فلاکس، و نیز خدمات منحصر به فرد و پر دامنه ای که دارد، شرکت پیشگام صنعت ابزار به وفور از این ابزار تست جوش PT در پروژه های انشعاب گیری خود بهره برده است. اسپلیت تی یک قطعه حساس است و کیفیت آن ضامن افزایش بقای انشعاب جدید خواهد بود که بر روی خط لوله نصب می شود. از این رو باید برای این اتصال در تمامی مراحل، چه آماده سازی و ساخت و چه نصب اسپلیت تی روی خط لوله از بهترین روش ها، ابزارها، ماشین آلات، قطعات پشتیبانی و نیروی انسانی بهره برد. کنترل کیفیت و بازرسی صحت جوش آن نیز به همین میزان حائز اهمیت است. بنابراین تست جوش PT اسپلیت تی باید به بهترین شکل ممکن و با استفاده از بهترین ابزارها نظیر اسپری های تست جوش نافذ PT تولیدی شرکت مگنا فلاکس انجام شود تا پشتوانه ای باشد برای عملکرد صحیح این اتصال در درازمدت.

اسپری های تست جوش PT  مگنافلاکس

کیت اسپری های PT مگنافلاکس برای تست جوش اسپلیت تی

با استفاده از اسپری های PT این شرکت منافذ و ترک ها به صورت شفاف و واضح نشان داده می شوند و اگر بازرس تجربه کافی داشته باشد به راحتی می تواند عیوب و ایرادات جوش را شناسایی کند و در خصوص شان اقدامات اصلاحی لازم را به انجام برساند. این ترک ها و درزها برای اتصالی نظیر اسپلیت تی شاید در وهله اول محل توجه چندانی نباشند اما مرور زمان و شکاف برداشتن همین درزها و ترک ها اهمیت انجام صحیح تست PT روی اسپلیت تی را نشان خواهد داد. انجام اقدامات اصلاحی به منظور پیشگیری از بروز هر گونه ایراد در آینده دراز مدت، از اقداماتی است که می بایست در همان مراحل ساخت و نصب و جوشکاری اسپلیت تی روی لوله انجام شود. بنابراین و بر حسب اهمیت بالایی که ذکر گردید انتخاب برندهای مناسب برای تست مایع نافذ اسپلیت تی، نظیر برند مگنا فلاکس اکیداً توصیه می شود.


ارسال دیدگاه