فیس دهی فلنج و تعمیر انواع فلنج ها


تاریخ ارسال : ۹۸/۱۱/۳۰فیس دهی فلنج ها به منظور تعمیر فلنج های آسیب دیده انجام می شود. این عملیات را می توان با دستگاه پرتابل انجام داد. این دستگاه در واقع نوعی دستگاه تراش پرتابل (قابل حمل) است. فلنج ها یکی از اجزای جدایی ناپذیر صنایع مرتبط با خطوط لوله هستند. این اجزا با کمک فرایندهای مکانیکی bolting اجزا مختلف خط لوله را به یکدیگر نصب می کنند. بدون استفاده از فلنج ها، اتصال اجزای مختلف خط لوله تنها با استفاده از جوشکاری ممکن خواهد بود. در چنین شرایطی از یکی از اجزای خط لوله دچار آسیب شود، آنگاه جداسازی قطعات جوش خورده بسیار زمان بر و پرهزینه خواهد بود. با استفاده از فلنج ها لوله گذاری و تزریق اجزا و قطعاتی همچون اتصالات و شیرهای صنعتی بر روی این خطوط به سهولت امکان پذیر است و در صورتی که قصد جداکردن این اجزا را داشته باشیم به سرعت و تنها با باز کردن چند عدد پیچ و مهره می توانیم اجزای مختلف را بر روی خط لوله از یکدیگر جدا کنیم.

اما در صورتی که به خود این فلنج ها آسیب وارد شود و کارایی آن ها در آب بندی فضای بین دو تجهیز کاهش یابد چه باید کرد. آیا باید فلنج را به طور کامل از محل خود خارج خارج کرده و فلنج جدیدی را جایگزین آن سازیم؟ این کار می تواند هزینه بر باشد و تیم کنترل کننده ی خط لوله را با مشکلاتی مواجه کند. در چنین شرایطی بهترین راه حل فیس دهی فلنج می باشد. در این عملیات فیس تخریب شده و یا آسیب دیده ی فلنج تحت عملیات تراشکاری قرار می گیرد و فیس آن تا حد ممکن بهبود می یابد.

فیس دهی فلنج

فیس دهی فلنج

فیس فلنج

فلنج ها قطعات اورینگ شکلی هستند که دارای دو وجه می باشند. یکی از وجه های فلنج، فیس فلنج نام دارد و قسمت دیگر برای اتصال فلنج به قطعه ی مورد نظر کاربرد دارد. فیس فلنج هم پیشانی با فیس فلنج دیگر قرار می گیرد و مابین این دو قطعات دیسکی و اورینگی شکلی به نام گسکت گذاشته می شود تا آب بندی فلنج ها به صد در صد برسد.

فیس فلنج ها رینگی با سطح ثابت و بدون هیچ گونه فرورفتگی و یا برآمدگی است و بر روی آن شیارهایی وجود دارد که این شیارها درجه ی آب بندی فلنج را افزایش می دهند.

فیس فلنج بخش حساس این قطعات را تشکیل می دهد. هر گونه آسیب به این قسمت موجب می شود تا فضای خالی برای نشت سیال وجود داشته باشد. به همین منظور عملیات فیس دهی فلنج با ماشین پرتابل اختصاصی، منحصر به تعمیر فلنج ها طراحی شده تا مانع از متحمل شدن هزینه های گزاف و پی در پی توسط صاحبان خطوط لوله شود.

آسیب به فلنج ها

درون خطوط لوله سیالاتی در جریان هستند که دارای ماهیت های فیزیکی و شیمیایی و همچنین دماهای مختلفی هستند. فلنج هایی که اجزای مختلف خطوط لوله به یکدیگر متصل کرده اند در تماس مستقیم با سیال قرار دارند. بدیهی است که دمای بالای سیالات و همچنین خصوصیاتی همچون خورندگی و اسیدی بودن می تواند رفته رفته به فیس فلنج ها آسیب وارد کرده و موجب تغییر شکل آن ها شوند. در این شرایط است که نشتی از محل فلنج رخ می دهد و فشار خط با افت مواجه می شود. همچنین ممکن است فلنج ها به هنگام جابجایی و حمل و نقل سقوط کنند و دچار آسیب فیس شود. برخورد اشیای مختلف نیز می تواند به فیس این قطعات آسیب وارد کند. فیس دهی به فلنج در چنین شرایطی می تواند فیس فلنج آسیب دیده را به حالت اولیه و مطلوب خود بازگرداند.

عملیات فیس دهی فلنج (Flange Facing)

گفتیم که فیس دهی فلنج ها با استفاده از دستگاه اختصاصی تراش پرتابل انجام می شود. این دستگاه طوری طراحی و ساخته شده که در مرکز فلنج ( از سمت بیرونی یا درونی) سوار شده و تراز می شود و با حرکت دورانی خود قادر است فیس فلنج را تراش دهد.

تراز بستن این دستگاه بر روی فلنج و همچنین هم مرکز بودن دستگاه و فلنج بسیار مهم است. در صورتی که دستگاه فلنج فیسینگ با تراز صد در صدی و همچنین به صورت هم مرکز بر روی فلنج بسته نشود، تخریب فلنج و از بین رفتن کامل آن محتمل خواهد بود.

پس از اینکه دستگاه به درستی بر روی فلنج بسته و تراز شد، دستگاه شروع به کار می کند. این دستگاه دارای تیغه ای است که بر روی فیس فلنج می چرخد و ناهمواری های سطح آن را برطرف می کند. فیس دهی فلنج باید تا از بین رفتن آخرین فرورفتگی ادامه یابد تا سطح فلنج کاملاً صاف باشد. این مرحله از فیس دهی فلنج، کف تراشی نام دارد. پس از اینکه تمام ناهمواری های موجود بر روی فیس فلنج برطرف شد، عملیات فیس دهی فلنج وارد مرحله ی دوم یعنی فیس دهی می شود. در این مرحله تیغه ی دستگاه باید شیارهایی را با فواصل معین و به صورت هم مرکز بر روی فیس فلنج ایجاد کند.

با پایان یافت عملیات فیس دهی فلنج می توان فلنج را دوباره به سیستم خط لوله بازگرداند. سیستم آب بندی فلنج نیز پس از اعمال فیس دهی به صورت مطلوب قادر به نشت گیری سیال خواهد بود. 


ارسال دیدگاه