ماشینکاری در کارگاه هات تپ


تاریخ ارسال : ۹۸/۱۱/۱۶ماشینکاری در کنار بسیاری از عملیات دیگر در کارگاه هات تپ بکار گرفته می شود و از آن برای ساخت انواع قطعات و تجهیزات عملیات هات تپ استفاده می شود. هدف عملیات هات تپ، انشعاب گیری گرم از خطوط لوله است. خطوط لوله ای که در بسیاری از صنایع وظیفه ی انتقال سیالات گازی، مایع و حتی جامدات روان را بر عهده دارند، نیاز به انشعاب پیدا می کنند. در حین انشعاب گیری از این خطوط لوله، توقف در جریان سیال به لحاظ اقتصادی توجیه پذیر نیست و میزان تولید و بهره برداری را در صنایع مختلف کاهش می دهد.

هات تپ را می توان شیوه ی نوین انشعاب گیری از خطوط لوله طلقی کرد. با استفاده از روش هات تپ، نیازی به ایزوله کردن لوله و توقف در جریان سیال درون لوله نیست. بنابراین در میزان استخراج و بهره برداری سیالات از خطوط لوله افت و کاهشی ایجاد نخواهد شد.

ماشینکاری در هات تپ

ماشینکاری در هات تپ

روش کار در عملیات هات تپ به صورت مختصر به این صورت است که خطوط لوله را با استفاده از دستگاه هات تپ برش میزنیم، سیال در حین برش زدن لوله درون لوله در جریان است. بدیهی است که با برش زدن لوله سیال به محیط بیرون لوله راه می یابد. با استفاده از همکاری شیر صنعتی و اتصالات اجازه ی عبور سیال از محیط داخلی به محیط بیرونی داده نمی شود. اتصالات خطوط لوله که در هات تپ مورد استفاده قرار می گیرند در واقع نشتی گیری از محل برش را بر عهده دارند. این اتصالات هم چنین ارتفاع لازم از دیواره ی لوله را تأمین می کنند تا دیگر اجزا بتوانند به لوله متصل شوند. بر روی اتصالات شیر صنعتی یا ولو را می بندیم تا با استفاده از آن بتوانیم جریان سیال را متوقف کرده و از نو برقرار سازیم. دستگاه هات تپ نیز بر روی شیر بسته می شود. اجزای برشی دستگاه هات تپ در شروع عملیات از درون شیر و قطعه ی مرتفع اتصال به دیواره لوله رسیده و آن را برش می دهند. سپس این اجزا به عقب برمی گردند. سیال پس از برش میل به خروج از نقطه ی برش خورده دارد. در این حالت و پیش از خروج دستگاه هات تپ شیر را می بندیم تا سیال در پشت محفظه ی آن محصور شود. در این حالت خروجی انشعاب آماده ی تحویل است و عملیات هات تپ به پایان رسیده است. کارفرما پس از پایان عملیات هات تپ می تواند خط لوله ی انشعابی را تا نقطه ی مورد نظر برای بهره برداری، انتقال دهد.

ماشینکاری در کارگاه هات تپ

کارگاه هات تپ محلی است برای نگهداری ابزارآلات، ماشین آلات و تجهیزات مورد استفاده در عملیات هات تپ. همچنین اتصالات خطوط لوله نیز با توجه به پارامترها و مشخصات هر عملیات، در محل کارگاه ساخته می شوند. کارگاه هات تپ می تواند در محل ثابت و دور از فاز عملیاتی و یا به صورت سیار در نزدیکی منطقه ی عملیاتی برپا شود. در این کارگاه اعمال زیادی همچون جوشکاری، ماشینکاری و برشکاری انجام می شود. از این موارد برای ساخت اتصالات و تجهیزات مورد نیاز برای اجرای عملیات هات تپ استفاده می کنیم.

ماشینکاری عملیاتی است که خود شامل زیر مجموعه های متعددی در کارگاه هات تپ می شود. سوراخ کاری، فرزکاری و تراشکاری اعمالی هستند که در کارگاه هات تپ انجام می شوند و در واقع نوعی ماشینکاری به حساب می آیند.

سوراخ کاری

عملیات سوراخ کاری را با استفاده از دستگاه های سوراخ کاری که دارای مته های گوناگونی هستند، انجام می دهند. این عملیات ممکن است با دستگاه سوراخ کاری پرتابل یا  CNC انجام شود. از عملیات سوراخکاری برای ساخت انواع فلنج استفاده می شود. فلنج ها قطعاتی هستند که فرم دیسکی شکل دارند و با استفاده از پیچ و مهره می توانند اجزای مختلف را بر روی خط لوله به یکدیگر متصل کرده و پیوند بزنند. این قطعات در قسمت محیطی خود دارای سوراخ هایی هستند که از این سوراخ ها برای بستن پیچ و مهره ها استفاده می شود.

دستگاه هات تپ نیز محفظه ای به نام آداپتور دارد. این محفظه درون خود اجزای برشی دستگاه را جای می دهد. کاتر جز اصی برشی دستگاه هات تپ است که با استفاده از حفره هایی به هولدر یا نگهدارنده خود متصل است. این حفره ها بر روی آداپتور ایجاد می شوند. در برخی پروژه های هات تپ نیاز است تا آداپتور را هم اندازه ی مقطع لوله ی انشعابی بسازیم. با استفاده از دستگاه های سوراخ زن نیاز است تا بر روی آداپتور حفره های مورد نیاز برای اتصال کاتر به هولدر کاتر را ایجاد کنیم.

فرزکاری

از فرزکاری برای زاویه دادن به وجوه و ابعاد قطعات در کارگاه هات تپ استفاده می شود. کف تراشی یکی دیگر از اعمال ماشینکاری است که با استفاده از دستگاه فرز ایجاد می شود. با استفاده از کف تراشی می توانیم ضخامت قطعات را کاهش دهیم و یا قطعات را پیش از شکل دهی به فرم اولیه و ابتدایی برسانیم.

تراشکاری

در تراشکاری نیز قطعات مورد نیاز برای ساخت  اتصالات یا قطعات ماشین هات تپ را تراش داده و می سازیم. به عنوان مثال آداپتور دستگاه هات تپ یا گیربکس آن قطعاتی هستند که در هر پروژه از انواع و سایزهای مختلف آن ها استفاده می کنیم. با استفاده از عملیات تراشکاری می توان انواع این قطعات را در سایزهای مختلف تولید کرد.


ارسال دیدگاه