خدمات پرتابل


تاریخ ارسال : ۹۵/۱۱/۲۱


تراشکاری پرتابل

عملیات های پرتابل (Portable)به عملیات هایی گفته می شوند که در محل سایت و از طریق نصب دستگاه های پرتابل روی تجهیزات و قطعات خطوط لوله انجام می شوند. از آن جا که بسیاری از تجهیزات در خطوط لوله هستند که امکان انتقال آن ها از یک مکان به مکان دیگر وجود ندارد بدین ترتیب بجای نقل مکان ابزار، دستگاه هایی طراحی و ساخته شده اند که فرایندهای رایج در کارگاه ها روی خطوط لوله و تجهیزات آن ها را در محل سایت انجام می دهند. دستگاه های تراشکاری پرتابل قابل حمل اند، یعنی می توان آن ها را در مجتمع و روی خط لوله که نیازمند انجام فرایند اصلاحی است آورد و روی آن نصب کرد تا تعمیرات مورد نظر روی آن انجام شود.

از سوی دیگر مزیت اصلی این دستگاه ها این است که کلیه فرایندهای مورد نیاز اعم از کف تراشی، براده برداری، برش، فیس دهی و… را از طریق مکانیزم تراشکاری به انجام می رسانند که یکی از مطمئن ترین و ایمن ترین فرایندها در صنایع مرتبط با خطوط لوله می باشمد. چرا که حرارت ایجاد شده ناشی از عملیات بسیار پایین، موضعی و قابل رفع بوده و به این ترتیب از خطراتی نظیر آتش سوزی و احتراق در محجل جلوگیری می شود. از آن جا که تمامی مجمتع های نفتی، گازی و پتروشیمی مملول از مواد شیمیایی قابل احتراق هستند، و لوله ها و تجهیزاتی که عملیات اصلاحی و تعمیری روی شان انجام می گیرد نیز دچار این مسئله اند، بنابراین تراشکاری مطمئن ترینم روش برای رسیدن به اهداف با کمترین خطرات ایمنی است.

عملیات تراش کاری فلنج یکی از رایج ترین خدمات شرکت پیشگام صنعت ابزار در این زمینه است. ما فلنج های دچار آسیب، خوردگی و فرسودگی را، که قابلیت آب بندی شان را از دست داده اند از طریق نصب دستگاه فلنج فیسینگ روی فلنج و فیس دهی آن به حالت اول باز خواهیم گرداند. در این فرایند ابتدا روی سطح فلنج کف تراشی انجام می شود تا خوردگی کاملاً رفع شود. پس از آن عملیات فیس دهی انجام شده و فلنج تعمیر می شود.

درون تراشی لوله (Boring pipe) از دیگر خدمات و محصولات ما است. از طریق درون تراشی می توان قطر داخلی لوله را در محل سایت به میزان مورد دلخواه زیاد کرد. این دستگاه مکانیزم پیچیده ای دارد و از این رو انجام عملیات از طریق آن دشواری های خاص خود را می طلبد و مستلزم وجود نیروی با دانش و تجربه جهت پیشبرد عملیات است. در درون تراشی لوله، دستگاه در امتداد خط لوله قرار گرفته و شفت آن به فضای درونی لوله هدایت می شود، در مرکز لوله بسته می شود و عملیات تراشکاری درون لوله به انجام می رسد. در خصوص تراشکاری فضای درونی لوله باید بسیار دقیق عمل کرد، چرا که وجود هر گونه لنگی، عدم تقارن در براده برداری و انقطاع در پیوستگی فرایند می تواند منشأ بروز آسیب هایی روی خط لوله شود. ممکن است لوله دچار براده برداری بیش از اندازه در بخش هایی از خود شود که این امر طبیعتاً باعث کاهش مقاومت لوله در نسبت به محاسبات و برنامه ریزی های صورت گرفته خواهد شد.

این عملیات معمولاً روی خطوط لوله با ضخامت بالا انجام می شود و برای لوله های کم ضخامت مفید به فایده نخواهد بود چرا که ارگانیسم لوله و ضریب توان مقاومتی آن را در مقابل دما و فشار سیال از بین خواهد رفت.

با توجه به این ملاحظات مجری عملیات های پرتابل نه تنها می بایست دارای تخصص تام و تمام در زمینه انجام عملیات های مذکور باشد، بلکه باید دارای دانش فنی کافی در زمینه پایپینگ، استانداردهای خطوط لوله، سیالات و مواردی از این قبیل باشد. چه بسا، کارفرما به دلیل عدم اشراف بر این متغیرها در خصوص انتخاب عملیات و تصمیم گرفته شده خود دچار اشکال باشد و ناخواسته در حال آسیب رساندن به تأسیسات و زیربناهای پایپینگ خود باشد. در این شرایط وظیفه مجری عملیات های تراشکاری پرتابل است که با توجیه کارفرما، وی را نسبت به عواقب تصمیمات خود آگاه کند. از این رو انجام مطالعات امکان سنجی و محاسبات اولیه با نظر داشت به استانداردهای جاری خطوط لوله از اهمیت بالایی برخوراد است. اگر خروجی امکان سنجی بر عدم امکان انجام عملیات مبتنی بود، تعهد کاری یک پیمانکار حرفه ای اقتضاء می کند مراتب را با دقت و حساسیت به کارفرما اعلام و وی را از تصمیم خود منصرف کند. در چنین شرایطی می توان به روش های جایگزین و در نهایت انتخاب راه حل نهایی، یعنی تعویض لوله اندیشید.

برش سرد لوله (pipe cutting) از دیگر عملیات های پرتابل خطوط لوله محسوب می شود. در این فرایند نیز بدون نیاز به نقل مکان لوله و هر مورد دیگری، با استفاده از دستگاه های pipe cutting لوله به روش سرد بریده می شود. این مکانیزم معمولا در مواقعی به انجام می رسد که لوله پیش تر حاوی سیال بوده است و اکنون و پس از تخلیه سیال از لوله، از آن جهت که ممکن است همچنان رسوبات و مواد شیمیایی منتشر از سیال درون لوله مانده باشد انجام برش از طریق روش های سنتی نظیر سنگ زنی یا برش گاز و هوا خطرناک باشد. از آن جا برش از طریق گاز و هوا عملیاتی حرارت زا می باشد، در مجاورت مواد قابل اشتعال می تواند سوانحی نظیر آتش سوزی و انفجار و از این قبیل مشکلات را به همراه داشته باشد. از این رو و به منظور رفع مشکل از دستگاه برش سرد استفاده می شود. این دستگاه روی جداره خارجی لوله بسته می شود و با حرکت چرخشی خود حول محیط لوله برش لوله را با ابزار تیغچه تراش به انجام می رساند. در این روش، از آن جا که زیرمجموعه فرایندهای تراشکاری محسوب می شود، حرارتی ایجاد نمی شود و بنابراین خطر احتراق و انفجار رفع می شود. البته لازم به ذکر است در محل درگیری تیغچه تراش با لوله تولید حرارت می شود که البته از طریق مایع خنک کننده خطر احتراق آن نیز رفع می شود. این عملیات برای خطوط لوله با سایزهای مختلف انجام پذیر است.

خدمات پرتابل

تراشکاری پرتابل

شرکت پیشگام صنعت ابزار در زمینه ارائه خدمات تراشکاری در محل سایت دارای تجربه و سابقه برجسته ای می باشد. دستگاه های ورد استفاده برای انجام عملیات های پرتابل تولیدی شرکت میراژ ماشین انگلستان بوده و از این حیث از ضریب اطمینان و ایمنی بالایی برخوردارند.

اصولاً عملیات هایی که به صورت پرتابل و در محل سایت انجام می گیرند الزامات خاص خود را دارند. از آن جا که پیمانکار و مجری کار خود در محل مستقر نیست، تهیه تحهیزات و تأسیسات موزرد نیاز مستلزم برنامه ریزی های دقیق است. عدم دسترسی پیمانکار به تجهیزات کارگاهی خود یکی ازعواملی است که برنامه ریزی دقیق فرایندی را برای وی تبدیل به الزام می کند. از سوی دیگر تراشکاری پرتابل عملیاتی پیچیده و دارای عناصر تعیین کننده متعددی است. از این رو ارائه یک طرح و نقشه جامع برای انجام کار از الزامات این پروژه ها می باشد، اما با این حال نیز برخی متغیرها به دلیل غیر قابل پیش بینی بودن حین انجام کار حادث می شوند. در این خصوص نیز باید برنامه و طرحی که به پیشبرد کار یاری رساند داشته باشیم.

یکی از راه حل ها برای رفع این معضل تأسیس کارگاه های سیار و انتقال آن ها به محل کار است. این راهکاری است که شرکت پیشگام صنعت ابزار از آن بهره می برد و طی سالیان اخیر کارگاه های سیار خود را در مجاورت پروژه های پرتابل خود قرار داده است. به این صورت بسیاری از محدودیت های کار رفع می شوند.

 در پروژه های پرتابل برنامه ریزی و طراحی پروژه و ارائه یک دستور کار جامع فنی برای پیشبرد مراحل کار بسیار حائز اهمیت است، چرا که بروز کوچک ترین ایراد در فرایند که باعث آسیب رساندن به تجهیزات مجتمع شود به طور کلی موضوعیت کار به صورت پرتابل را زیر سؤال می برد. از این رو عطف توجه به این نکات بسیار ضروری است.

آن چه تراشکاری پرتابل را با وجود پیچیدگی ها و دشواری های فرایندی قابل توجیه می کند این نکته است که از طریق این فرایندها نیازی به جابجایی تجهیزات و تقبل هزینه های ناشی از آن نیست. بسیاری از تجهیزات نصب شده روی خطوط لوله دارای این قابلیت نیستند که جدایشان کنیم و به محلی دیگر منتقل شان کنیم. از این رو هر گونه عملیات اصلاحی روی آن ها باید در همان محل سایت انجام گیرد. این مورد به قدر واجد اهمیت است که در شرایطی هزینه جداسازی تجهیزات، انتقال آنها جهت تعمیرات و نصب مجددشان بعد از تعمیر، بیشتر از هزینه خرید یک تجهیز جدید از همان نوع و نصب آن روی مجموعه می باشد. در چنیبن شرایطی آسیب دیدن تجهیزات عواقب خواشایندی برای مجتمع و مجری عملیات نخواهد داشت. برای مثال آسیب دیدن یک فلنج حین عملیات فلنج فیسینگ به این معنا خواهد بود که می بایست فرایندهای اجرایی مختوم به این فلنج برای ساعات و جه بسا روزهایی تعطیل شده و یک فلنج جدید تهیه و جایگزین فلنج آسیب دیده شود.

درون تراشی لوله

درون تراشی لوله

یا در نمونه دیگر تصور کنید عملیات درون تراشی لوله بنا به هر دلیلی با اشتباهی مواجه شده و میزان براده برداری بیش از میزان مد نظر کارفرما انجام شود. در این شرایط می بایست خط لوله برای مدتی تعطیل شود، یک لوله جدید تهیه شود و پس از برش بخش آسیب دیده لوله، جایگزین آن شود. در صورت بروز چنین رخدادهایی می توان گفت عملیات پرتابل به واقع فلسفه وجودی خویش را از دست داده است و بنابراین مجری فرایندهای تراشکاری پرتابل باید نسبت به این مسئله توجه و اهتمام ویژه داشته باشد. شرکت پیشگام صنعت ابزار طی سالیان متمادی ارائه خدمات پرتابل به واحدهای صنعتی متعدد، هرگز دچار ایراداتی از این قسم نبوده است و تمامی عملیات های ما با موفقیت و کسب رضایت کارفرمایان به اتمام رسیده است.


ارسال دیدگاه