روشهای ساخت اسپلیت تی


تاریخ ارسال : ۹۶/۰۸/۰۷


نصب اسپلیت تی روی پد لوله اصلی بمنظور انشعاب گیری لوله

با توجه به این که اتصال اسپلیت تی معمولاً از طریق روش جوشکاری ساخته می شود غالباً تصور می شود که ساخت اسپلیت تی تنها از طریق مکانیسم جوشکاری امکان پذیر است. دلیل این تصور موارد کاربرد محدود این اتصال است. معمولاً مجتمع های صنعتی به دلیل استفاده محدود از اسپلیت تی تنها با فرایند ساخت دستی و از روش جوشکاری آن اطلاع دارند، حال آن که اتصال مذکور را می توان از روش فورج نیز ساخت. واحدهای صنعتی معمولاً فقط در مرحله پایپینگ و نصب خطوط لوله روی همدیگر به اسپلیت تی احتیاج خواهند داشت و پس از این که مجتمع به بهره برداری رسید استفاده از اسپلیت تی موارد بسیار محدودی را خواهد داشت. به این دلیل ساخت اسپلیت تی از طریق روش جوشکاری بهترین و مقرون به صرفه ترین راه حل است، اما زمانی که نیاز به تولید انبوه این اتصال با مقاومت و استحکام بیشتر باشد دیگر بهره گیری از اسپلیت تی جوشی یا ساخته شده (Fabricated Split Tee) توجیه چندانی ندارد.

در فرایند ساخت اسپلیت تی ساخته شده مواد و متریال های اولیه شامل لوله و ابزارهای جوش و برش مهیا می شوند و کل فرایند ساخت توسط اپراتورها به صورت دستی انجام می گیرد. آن ها قطعات split tee را بر اساس نقشه ها و طراحی ها بریده و آن ها را به روش جوشکاری به هم متصل می کنند. قطعات این اتصال که به هم جوشکاری می شوند شامل موارد زیر است:

  • پد اسپلیت تی شامل آن قسمت که عملیات انشعاب گیری روی آن انجام خواهد گرفت. این بخش از اتصال از لوله ای به سایر لوله اصلی ساخته می شود و نیمی از محیط لوله را در بر می گیرد. لازم به ذکر است یک دایره به اندازه قطر لوله انشعابی می بایست از این قطعه بریده شود، بخش بریده شده به سایز انشعاب ورودی انشعاب جدید خواهد بود و سیال از کانال آن وارد خط لوله انشعابی می شود.
  • نیپل اتصال که شامل ورودی انشعاب جدید می باشد. این بخش از فیتینگ بر حسب زاویه ای که انشعاب می بایست داشته باشد طراحی و ساخته شده، و سپس روی پد نصب و جوشکاری می شود.
  • فلنج اتصال که هم سایز با قطر نیپل یا همان انشعاب جدید خواهد بود که به صورت جوشکاری روی نیپل اسپلیت تی نصب می شود.
ساخت اسپلیت تی از روش جوشکاری. تصویر جوشکاری آرگون فلنج روی اسپلیت تی را نشان می دهد

ساخت اسپلیت تی

این قطعات روی همدیگر مونتاژ می شوند و در انتها با نصب روی خط لوله به پد یک تکه پایینی نصب و جوشکاری می شوند. به این ترتیب اسپلیت تی کل جداره خارجی لوله را پوشش خواهد داد. این اتصال را اصطلاحاً اسپلیت تی ساخته شده یا فابریک گویند که تمامی مراحل نصب قطعات آن روی هم از طریق جوشکاری خواهد بود. بدیهی است که کیفیت جوشکاری و ابزارها و ماشین آلات جوشکاری می بایست در بهترین شرایط خود باشند تا بتوانند فشار خط را تحمل کنند.  علی الخصوص کیفیت ناحیه جوش میان پد و نیپل اتصال split tee بسیار حیاتی است. این ناحیه منطقه ای است که بیشترین فشار را در اتصال تحمل می کند و در صورتی که آسیبی بر آن وارد شود بیشترین تبعات فنی را خواهد داشت. از این رو سازنده اسپلیت تی در بازرسی جوش باید روی خط جوش میان پد و نیپل بیشترین حساسیت را به خرج دهد. بر این ناحیه دو نیرو وارد می شود که هر کدام می توانند منشأ بروز آسیب در اتصال شوند.

اما در نوع دیگر فرایند ساخت اسپلیت تی یعنی فرایند فورجینگ این حساسیت رفع خواهد شد. split tee ساخته شده به صورت فورج دارای این مزیت است که پد و نیپل آن به صورت یک تکه بوده و با تکنولوژی فورج شکل و قالب مورد نظر برای اسپلیت تی را می گیرد. به این ترتیب حساسیت های ناشی از جوشکاری این دو قطعه روی هم به کلی رفع می شود و بالاترین ضریب اطمینان را در وروی خط انشعابی جدید خواهیم داشت. این نوع از اسپلیت تی که اصطلاحاً اسپلیت تی اکسترود گفته می شود دارای طیف کاربردی کمتری است. دلیل امر این است که مجتمع های صنعتی معمولاً استفاده مستمر از این اتصال نخواهند داشت تا تبدیل به مشتری دائم و ثابت آن شوند. چه بسا واحدهای صنعتی اصلاً آشنایی با این روش ساخت اسپلیت تی نداشته باشند و به همین دلیل توجهی به بازار این فرایند مبذول نشود.

شرکت پیشگام صنعت ابزار با توجه به پیشینه و تجربه درخشان در ساخت اسپلیت تی های فابریک یا ساخته شده در کمتر پروژه ای از فیتینگ اکسترود استفاده کرده است. معمولاً استفاده از تکنولوژی فورج برای ساخت این اتصال زمانی توجیه فنی خواهد داشت که نیاز به تولید انبوه آن باشد. تجهیزات و فرایندهای فورج مستلزم بهره گیری از آن ها به صورت مستمر و درازمدت و به منظور تولید در حجم انبوه خواهد بود، این در حالی است که تعداد split tee ساخته شده توسط شرکت پیشگام صنعت ابزار وابسته به تعداد پروژه های آن می باشد و نیاز مستمر به این اتصال وجود ندارد. علاوه بر این اتصالات ساخته شده توسط ما بر حسب پروژه های متفاوت دارای سایزها و ویژگی های فنی متفاوتی هستند. چنان که اشاره شد اسپلیت تی های ساخته شده ما با حداکثر کارایی عملکرد خود را طی سالیان مسمر حفظ کرده اند و از این حیث ما دارای ضریب اطمینان بالایی در ساخت این فیتینگ هستیم، اما بدیهی است در صورتی که استفاده از split tee اکسترود بنا به مختصات فنی کار به یک الزام تبدیل شود دریغی از بهره گیری از این اتصال نخواهیم کرد.

اسپلیت تی ساخته شده به روش جوشکاری

جوشکاری اسپلیت تی

نیاز مشتریان در این زمینه نیز شرایط کاری ما را تعیین خواهد کرد. در صورت نیاز مشتریان ما آمادگی داریم از اسپلیت تی اکسترود برای انشعاب از خطوط لوله ایشان بهره ببریم. این اتصالات از سایز ۲ اینچ تا ۶۰ اینچ موجود می باشند اما در موارد خاص و در صورت مواجهه با شرایط اضطراری قادریم در سایزهای بالاتر نیز از اسپلیت تی  اکسترود بهره ببریم.

اسپلیت تی– split tee


ارسال دیدگاه