معیارهای جوشکاری اسپلیت تی


تاریخ ارسال : ۹۶/۰۸/۲۱


جوشکاری اسپلیت تی WPS PQR

اسپلیت تی حساس ترین اتصال در خطوط لوله محسوب می شود و از آن جا که از سه جانب در معرض فشار سیال قرار دارد می بایست فرایتد ساخت آن به دقیق ترین شکل ممکن به انجام برسد. اتصال سه شاخه اسپلیت تی به منظور ایجاد یک انشعاب جدید روی خطوط لوله طراحی و ساخته می شود و همین کارکرد به آن ماهیتی ویژه می بخشد. شرکت های سازنده اسپلیت تی معمولاً با لحاظ کردن استانداردها و ساخت آن بر اساس معیارهای بین المللی محصول را با کیفیت مناسب تحویل مشتری می دهند، اما برای پیشگام صنعت ابزار صرف رجوع به استانداردها کفایت نمی کند. اتصالات ساخته شده حتماً می بایست پیش از نصب آزمون های مختلف را از سر گذرانده باشند. برای بسیاری از کارفرمایان صرف انجام یک تست جوش، و حداکثر یک تست فشار هیدرواستاتیک برای تأیید کیفیت اسپلیت تی ساخته شده کفایت می کند، اما رویه ما گسترده تر و مطمئن تر خواهد بود.

چنان که می دانیم کیفیت هر محصول ساخته شده به فاکتورهای عدیده ای بستگی دارد، یکی از آن ها که بسیار مهم نیز می باشد دوام و طول عمر بالای آن است. در بسیاری از موارد ما محصولی را خریداری می کنیم که در کوتاه مدت به بهترین شکل ممکن عملکرد خود را حفظ می کند اما با گذر زمان و در میان مدت عملکرد آن به طرز محسوسی تضعیف می شود. در خصوص اتصالی نظیر اسپلیت تی قضیه بسیار حساس تر خواهد بود چرا که حفظ عملکرد خط لوله و ممانعت از بروز نشتی کارکرد اصلی این اتصال محسوب می شود. سوء عملکرد این اتصال باعث بروز آسیب و ایراد در مجموعه خواهد شد و چه بسا یک مجتمع صنعتی بزرگ را به دردسر بیاندارد. انجام تست های جوش و فشار و هیدرواستاتیک ضمامن خوبی برای تضمین کیفیت اتصال است اما برای حصول به شرایط ایده آل کفایت نمی کند.

ساخت اسپلیت تی

ساخت اسپلیت تی

در این راستا می بایست استانداردها و آزمون ها روی اتصال را نه پس از ساخت، بلکه به پیش از آغاز فرایند ساخت شیفت داد. این کار از طریق انجام بازرسی های PQR ممکن خواهد بود که در آن تست جوش از فرایندهایی که قرار است انجام گیرند صورت گرفته و پیش از آغاز ساخت اسپلیت تی آزمون جوش و فشار مورد بررسی قرار خواهند گرفت. بر این اساس اقداماتی که پیش از ساخت اسپلیت تی می بایست مورد توجه قرار گیرند به شرح زیر می باشند:

  • در درجه اول دستورالعمل مشخصات روش جوشکاری یا WPS تهیه و تدوین می شود. در این مرحله با استفاده از داده هایی که جهت ساخت اسپلیت تی از مشتری دریافت می شود، به استانداردها و تجارب تیم مهندسی و طراحی رجوع کرده و روش اجرایی جوشکاری قطعات اتصال روی همدیگر را به دقت روشن می کنیم. در مستندات WPS باید روش جوشکاری، نوع الکترود انتخابی و سایز آن، برق و ولتاژ مورد نیاز برای هر جوشکاری، نوع گاز مورد استفاده، نوع سیم جوش مورد استفاده، روش ها و حرارت های پیش گرمی و پس گرمی قطعات اتصال، حالت های جوشکاری، فیلر یا فلز پر کننده و مواردی از این دست به صورت مشخص تدوین شوند. این دستورالعمل باید بدون هیچ گونه ابهامی و بر اساس استانداردها تدوین شود. اگر در شرایطی قرار گرفتیم که از متون استانداردها دستوری قطعی یافت نشد باید بر حسب تجربه شبیه سازی های لازم را به شکل سخت گیرانه انجام دهیم تا به آن چه مد نظر استاندارد است دست یابیم. تهیه WPS مربوط به پیمانکار ساخت اسپلیت تی است و البته باید به نظارت کارفرما و بازرسین ساخت نیز برسد.
  • مرحله بعد تدوین PQR یا ثبت صلاحیت دستورالعمل می باشد که در واقع سند تأییدیه WPS به شمار می رود. به عبارتی پیمانکار پس از تدوین WPS بر اساس آن یک نمونه مشابه قطعات اتصالی را جوشکاری می کند و به آزمایشگاه های تخصصی معتبر می فرستد تا تست آن بر اساس WPS تدوین شده انجام گیرد. در این جا دو چیز باید مورد تأیید قرار گیرد، اولاً باید تأیید شود که WPS تدوین شده برای ساخت اسپلیت تی به نحوی که بتواند فشار و دما و سایر مشخصات فنی درخواستی کارفرما را تحمل نماید مناسب است. در این خصوص تست های دقیق فشار و …. گویای امر است. اما نکته دوم تأیید صلاحیت خود فرایند جوشکاری است؛ این که جوشکار فرایند توان اجرا کردن و پیاده سازی دستورالعمل WPS را داشته است یا جوشکاری او دچار ایراد می باشد. در صورتی که آزمایشگاه نسبت به این مسائل اطمینان حاصل کرد مستندات PQR که شامل گزارشات و تأییدیه WPS می باشد را صادر خواهد کرد.

تنها پس از سپری کردن مراحل فوق ایت که می توانیم فرایند ساخت اسپلیت تی را آغاز کنیم. آزمون های WPS و PQR بهترین و مطمئن ترین معیارها برای سنجش کیفیت اسپلیت تی خواهند بود. بسیاری از کارفرمایان بدون توجه به چنین لوازمی و صرفاً به منظور صرفه جویی در وقت و هزینه، سازنده اسپلیت تی را متقعاد می سازند که اتصال را ساخته و سپس با انجام تست های جوش و فشار معمول کیفیت اتصال را تأیید می کنند. در حالی که این روش با وجود اطمینان نسبی، آن اتکای حداکثری ای را می توان از یک اتصال اسپلیت تی داشت برآورده نمی سازد.

شرکت پیشگام صنعت ابزار همواره متشریان خود را تشویق می کند که در ازای تخصیص زمان و هزینه نه چندان بیشتر، ضریب ایمنی اتصال ساخته شده خود را تا چندین مرتبه بالاتر ببرند. ما انواع اسپلت تی در سایزهای مختلف را بر اساس روش فوق الذکر ساخته و تحویل مشتریان داده ایم. اکنون نیز مطمئن هستیم که این اتصالات در مقایسه با یک اسپلیت تی معمولی دارای ضریب مقاومت و طول عمر بمراتب بالاتری خواهند بود. البته این به معنای کم کیفیت بودن سایر اتصالات ساخته شده نیست، فرایند ساخت در تمام اتصالات اسپلیت تی با همان وسواس و حساسیت انجام می شود. امادر خصوص این دست محصولات ساخته شده، با توجه به آزمون های انجام شده، مطمئن تر و محکم تر می توان سخن گفت.

اسپلیت تیساخت اسپلیت تی– تست اسپلیت تی

اسپلیت تی ساخته شده به روش جوشکاری

جوشکاری اسپلیت تی


ارسال دیدگاه