جوشکاری در ساخت اسپلیت تی


تاریخ ارسال : ۹۷/۰۳/۱۷


اسپلیت تی

استحکام یک اتصال مهم ترین متغیر در حفظ کارکرد آن و یک مجموعه خواهد داشت. بدیهی است که هر اتصال، و اصولا هر قطعه ای اگر توان و مقاومت کافی در برابر فشارهای محیطی را نداشته باشد، نمی توان کارکرد خود را به درستی انجام دهد و از این رو در معرض آسیب قرار خواهد داشت. اسپلیت تی نیز از این قاعده مستثنی نیست و چه بسا در مقایسه با سایر اتصالات از این حیث حساسیت بالاتری نیز دارد، چرا که روی خطوط لوله مجتمع های پالایشگاهی پتروشیمی نصب می شود و از این رو کارکرد نادرست آن نه تنها به لحاظ اقتصادی، بلکه به لحاظ ایمنی و فنی نیز می تواند آسیب های جدی بر مجموعه وارد کند. از این رو در ساخت آن باید فرایندها را به دقت و به بهترین شکل ممکن پیاده کرد.

از آن جا که بخش اعظم فرایند ساخت اسپلیت تی عملیات جوشکاری است، و از آن جا که تمامی قطعات آن از طریق روش جوشکاری به هم متصل می شوند بدیهی است که در خصوص جوشکاری باید بیشترین دقت را به خرج ورزید. نکته مهم تر این که در اغلب اسپلیت تی ها، فرایند نصب روی خط لوله نیز با روش جوشکاری انجام می شود و از این باید گفت که این فرایند مهم ترین فرایند در ساخت اسپلیت تی محسوب می شود.

حوشکار متبحر اسپلیت تی

ساخت اسپلیت تی نیازمند جوشکاران متبحر است

برای ساخت اسپلیت تی به بهترین طریق، نکته مهم در خصوص جوشکاری، فراهم آوردن ابزارها و امکانات مورد نیاز برای ساخت به بهترین شکل ممکن است. مجری فرایند ساخت باید مراحل آماده سازی و مطالعاتی فرایندها از جمله جوشکاری قطعات اسپلیت تی را به بهترین نحو انجام دهد تا سایر مراحل نیز که تا حد زیادی وابسته به فرایند جوشکاری هستند دچار آسیب و ایراد نشوند. ابزارها، امکانات و تجهیزات مورد نیاز برای انجام جوشکاری اسپلیت تی به بهترین نحو ممکن را می توان به شرح زیر برشمرد:

  • ماشین آلات جوشکاری، الکترودهاو آون ها: یکی از مراحل آماده سازی فرایند جوشکاری به نحو احسن، تهیه کردن بهترین و دقیق ترین ماشین آلات و ابزارهای فتی برای انجام فرایند ساخت اسپلیت تی است. دستگاه جوش باید بدون ایراد و دارای دقت بالا باشد. تنظیمات آن کالیبره باشد تا جوشکاری را دچار اشتباه نگرداند، از برند مناسب تهیه شده باشد و فرایند نگهداری و تعمیرات روی آن به خوبی انجام شده باشد تا در حین کار دچار مشکل نشویم. پیوستگی خطوط جوش فاکتور حائز اهمیتی در جوشکاری محسوب می شود و از این رو در خصوص آن باید دقت ویژه داشت. تهیه الکترودهای مناسب و آون سالم برای گرم کردن الکترودها پیش از عملیات جوشکاری نیز از الزامات محسوب می شود. در فرایند ساخت اسپلیت تی باید از الکترودهای گرم استفاده کرد تا خطوط جوش بیشترین کیفیت را داشته باشند. آون گرم کن اتصال به این منظور باید تهیه شده و در محل انجام کار باشد تا آسیبی از این ناحیه نداشته باشیم.
ساخت اسپلیت تی

اسپلیت تی

  • ابزارهای تست و بازرسی: بازرسی خطوط جوش از دیگر فاکتورهای مهم پس از ساخت اسپلیت تی است و خطوط جوش باید یارای مقاومت در برابر فشار سیال را داشته باشند و همچنین خود استانداردهای جوش را رعایت کرده باشند و بنابراین انجام عملیات های تست جوش و تست فشار از الزامات اتصال پس از ساخت است. این کار باید حتی پس از نصب اسپلیت تی روی خط لوله نیز انجام شود. تست فشار اسپلیت تی با استفاده از ابزارهای هیدرولیکی و به روش هیدرواستاتیک انجام می شود. تست جوش نیز بسته به شرایط کار از طریق روش های مختلف موجود به انجام خواهد رسید. مجری فرایند ساخت و نصب اسپلیت تی باید این آزمون ها را با دقت و وسواس بالا انجام دهد چون خروجی کار و محصولی که در انتها تحویل خواهد داد بر حسب این دو متغیر مورد بازرسی کیفی قرار می گیرد و در صورت دریافت جواب نامناسب، می توان گفت کل فرایند ساحت و نصب زیر سوال رفته است.
  • نیروی انسانی متبحر: از دیگر ابزارهای کلیدی در ساخت اسپلیت تی با کیفیت به کار گیری نیروی کار متبحر است. جوشکاری خطوط لوله و اتصالات آن نیازمند تبحر و تجربه بالاست. خصوصا در مورد اتصالات سه راهی که از سه جانب و نیز از طرف خود لوله در معرض فشار هستند این امر بیشتر صدق می کند. بنابراین استخدام جوشکار متبحر و دارای سابقه در زمینه جوشکاری اتصالات خطوط لوله امری الزامی است. او باید واجد صلاحیت جوشکاری روی خطوط لوله باشد، گواهی ها و مستندات لازم که صلاحیت او را تأیید می کند را پشتوانه خود داشته باشد، و در آزمون های جوشکاری ارزیابی صلاحیت امتیازات لازم را اخذ کرده باشد. با وجود اتوماتیزه شدن بسیاری از فرایندهای صنعتی، فرایندهای جاری در مجتمع های نفتی و گازی و پالایشگاهی همچنان عامل دخالت گری نیروی انسانی را به عنوان یک متغیر کلیدی پیش روی خود دارند و از این حیث باید در خصوص شان اهتمام ویژه ورزید. ساخت اسپلیت تی و نصب آن روی لوله نیز از این جمله فرایندهاست. به کار گیری جوشکاری فاقد صلاحیت به معنای تحویل یک محصول بی کیفیت و تقبل هزینه ها و خساراتی خواهد بود که در فرایند ساخت و نصب متوجه مجموعه شده است.
  • استانداردها و دستورالعمل های معتبر: پیروی از استانداردها و دستورالعمل های معتبر و پذیرفته شده در مختصات بین المللی یکی دیگر از فاکتورهای تعیین کننده خصوصا در فرایند طراحی و مهندسی اسپلیت تی است. در این خصوص مهندسین باید با استانداردهای اتصالات خطوط لوله، جوشکاری خطوط لوله، انجام فرایندهای صنعتی روی خطوط لوله حاوی جریان سیال و مواردی از این دست آشنایی لازم را داشته باشند. باید اشاره شود که این استانداردها خروجی تجارب مهندسی و عملی متمادی در پروژه های مختلف و تدوین شده توسیط متبحرترین مهندسان می باشد و. از این رو مطمئن ترین منابع ارجاعی برای ساخت اتصال اسپلیت تی می باشند. استانداردهایی نظیر ASME و API از جمله مستنداتی هستند که دارای اعتبار جهانی بوده و به مهندسین در زمینه طراحی و ساخت اسپلیت تی کمک شایانی می کنند.

مجموعه عوامل فوق تجهیزات و ابزارهایی بودند که برای ساخت اسپلیت تی با کیفیت مناسب مورد نیاز می باشند. یک تیم ساخت متبحر و متعهد نسبت به تمامی این فاکتورها حساسیت به خرج می دهد و می کوشد بهترین ها از عوامل فوق را برای فرایند ساخت برگزیند.


ارسال دیدگاه